Ha tehetjük, segítsük a madarakat!
Az
önkormányzat nemrég négy nagyméretű madáretetőt helyezett ki városunk
zöldterületeire, így a Vezérek parkjába, a Rüdiger tó mellé, a Színes
Óvodába és a Mol lakótelep központi részére, továbbá 100 madár-, illetve denevérodú is kikerült.
A
környezet átalakulásával megfogyatkoztak a fészkelési lehetőséget
nyújtó idős, odvas fák, továbbá a társasházak szigetelését követően
megszűntek az élőhelyet biztosító rések. Ezért is volt szükség a
mesterséges odúkra.
A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra nyújtott eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és nálunk telelő madárfajoknak is. Megközelítően félszáz madárfaj fordulhat elő hazánkban a madáretetőknél így többek között cinege fajok, pintyek, őszapók és verebek.
A madarak téli etetésének első és legfontosabb szabálya, hogy ha egyszer elkezdtük, ne hagyjuk abba a hideg időszakban. Ugyanis a madaraknak, ha nem találnak a természetben elég eleséget, nagy szükségük lehet a kihelyezett, magas energiatartalmú táplálékokra ahhoz, hogy megőrizhessék a súlyukat, túléljék a fagyokat.
Az etetési időszak az első fagyok beköszöntétől azok tartós megszűnéséig, egészen áprilisig tart. Az etetőt érdemes olyan helyen elhelyezni, ahol sűrűbb bokortömeg található a közelben. Legelfogadottabb táplálék a napraforgó mag. Abban az esetben, ha sok magevő (pl.: erdei pinty, meggyvágó, zöldike) látogatja az etetőnket, gondoskodjunk apró magvas keverékről és almáról is számukra.
Az alkalmazható madáreleségek másik csoportja az állati zsiradékok, vagy a szintén zsírtartalmú cinkegolyó. Kenyérrel, kenyérmorzsával ne etessünk. Otthonainkban érdemes az itatásról is gondoskodni (egész év folyamán). A virágcserép alátétbe kihelyezett víz a legegyszerűbb megoldás erre – olvasható a környezetvédelmi sajtóanyagban.