A hideg közeledtével egyre többen vásárolnak tűzifát. Az elmúlt években többször előfordult, hogy tűzifával házalók -főleg idős– sértetteknek a kifizetett mennyiségnél kevesebb fát raktak le, így károsították meg őket.
A csalások megelőzése érdekében a NÉBIH nyilvántartást vezet a fát árusítókról, kapnak egy ún. EUTR számot. Csak olyan cégtől, magánszemélytől érdemes vásárolni, amely/aki rendelke-zik ilyen számmal.
A NÉBIH weboldalán, a következő linken sok más hasznos információ található, mely segít a csalók kiszűrésében:
http://portal.nebih.gov.hu/-/online-tuzifa-vasarlasi-kisokos
A NÉBIH tanácsai tűzifa vásárláshoz:
A „TŰZIFÁT CSAK OKOSAN!” 10 PONTJA
1. Lehetőleg a nyár elején vegye meg tűzifáját!
2. Ha van elég helye és pénze, már az előző nyáron vegye meg tüzelőjét!
3. A kínált, de az Ön számára ismeretlen fafajú tüzelőnek nézzen utána, kérje szakember segít-ségét.
4. Ha teheti, inkább köbméterben mérve, térfogatra vegye a tüzelőt, így könnyebben ellenőriz-hető a mennyisége, a fa víztartalma pedig nem befolyásolja a megvett mennyiséget!
5. Ha tömegre vásárol tűzifát, figyeljen oda, hogy csak hitelesített mérlegen mért; mérlegjegy, vagy más, mérlegelést hitelesítő dokumentum alapján kiállított számla birtokában fizessen.
6. Csak olyan számlaképes értékesítőtől vásároljon, aki/amely a termékre vonatkozó adatokkal ellátott szállítójegyet és tűzifavásárlási tájékoztatót is biztosít.
7. Győződjön meg az adott tűzifa egységcsomag tényleges faanyagtartalmáról és annak egység-árát hasonlítsa össze más kereskedők által kínált hasonló termékek árával.
8. Takarással védje a tüzelőjét a csapadéktól, de oldalról hagyja szellőzni!
9. Ha száraz fával fűt, akár 30 %-ot is spórolhat, ami nagyon jó megtérülésnek számít!
10. Ha úgy érzi, vagy azt tapasztalja, hogy megtévesztés áldozata lett és az eladó nem hajlandó